2012. gada jaunumi

prczgsv-png_1029148734


23.11.2012 | Apbalvoti akcijas „Latviešu valodai draudzīga vide” laureāti

2012. gada 22. novembrī plkst. 15:00 Tieslietu ministrijas Sarkanajā zālē noslēdzās Valsts valodas centra 2012. gadā rīkotā akcija „Latviešu valodai draudzīga vide”. Akcijas mērķis ir apzināt, izvērtēt un apbalvot tos apkalpojošās sfēras uzņēmumus (veikalus, viesnīcas, aptiekas, frizētavas, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus), kuros vispilnīgāk ievēro Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības valsts valodas lietojumā.
Akcijas dalībniekus pieteica gan sabiedrības pārstāvji, gan Latvijas Tirgotāju asociācija, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija, Latvijas Frizieru asociācija un Aptieku biedrība. Akcijas uzvarētājus noteica ekspertu komisijas sēdē šā gada 8. novembrī, izvērtējot Valodas kontroles nodaļas vecāko inspektoru sastādītos pārbaudes aktus, kā arī uzņēmumu darbības vērtēšanas anketas.

Svinīgo akcijas „Latviešu valodai draudzīga vide” noslēguma pasākumu atklāja Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš ar uzrunu pasākuma laureātiem un viesiem. Pēc uzrunas M.Baltiņš aicināja tieslietu ministru Jāni Bordānu pasniegt atzinības rakstus 23 akcijas laureātiem. J.Bordāns, uzrunājot akcijas dalībniekus, rīkotājus un atbalstītājus, uzsvēra akcijas nozīmīgumu, stiprinot valsts valodu kā konstitucionālu vērtību. Atzinības rakstus „Latviešu valodai draudzīga vide 2012 laureāts” saņēma uzņēmumi, kas pārstāv divas apkalpojošo sfēru grupas un savā darbībā godā un ciena valsts valodu, pilnībā ievērojot Valsts valodas likuma prasības.
I pārtikas, rūpniecības, būvmateriālu, mēbeļu u.c. veikalu, kā arī aptieku grupā atzinības rakstu saņēma:
• aptieka „Saldus Zaļā aptieka” Saldū (SIA „Saldus Zaļā aptieka”),
• aptieka „Jaunrozes aptieka” Liepājā (SIA „VEGAFARM”),
• aptieka „Limbažu aptieka” Limbažos (SIA „LIMBAŽU APTIEKA”),
• aptieka „Līvānu Centra aptieka” Līvānos (SIA „Līvānu Centra aptieka”),
• aptieka „Kolibri AD” Jēkabpilī (SIA „KOLIBRI AD”),
• veikals „Zaļā bode” Kandavas novadā (SIA „Zaļā bode”),
• SIA „Tele2” Klientu apkalpošanas centrs Bauskā,
• garšvielu veikals „Avokado” Rīgā (SIA „Damps”),
• kafejnīca „Lidojošā varde” Rīgā (SIA „BODO”),
• grāmatnīca „Valters un Rapa” Rīgā, Duntes ielā 19A (SIA „Grāmatu nams „Valters un Rapa”).

II sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu, frizētavu, viesnīcu grupā atzinības rakstu saņēma:
• viesnīca „Bergs” Rīgā (SIA „Hotel Bergs”),
• viesnīca „Neiburgs” Rīgā (SIA „Jauniela 25/29”),
• restorāns „Kaļķu vārti” Rīgā (SIA „Ademona”),
• viesnīca „Mežotnes pils” (SIA „VNĪ pilis”),
• viesnīca „Līva” Liepājā (SIA „AN PROJEKTS”),
• viesnīca „Vecgulbenes muiža” Gulbenē (SIA „Horus Centrs”),
• viesnīca „Park Hotel Latgola” Daugavpilī (SIA „Māras nami”),
• restorāns „McDonald’s” Daugavpilī (SIA „Premier Restaurant Latvia”),
• picērija „Erga” Rēzeknē (SIA „Erga”),
• viesnīca „MaMa” Jūrmalā (SIA „MOIN”),
• salons „VIJA” Valmierā (SIA „BAŠKO SALONS „VIJA””)
• salons „Ekselence” Rīgā (SIA „Ekselence IR”),
• salons „Rico” Rīgā (SIA „Rico Pluss”).

ek0_8727_800x531-jpg_645057906

Klātesošie uzņēmumu pārstāvji izteica gandarījumu par iespēju piedalīties akcijā un atzina, ka šāda veida akcija ir jāturpina arī nākamgad. Aptieku biedrības vārdā Agnese Ritene pateicās, ka arī aptiekām tika dota iespēja piedalīties akcijā un saņemt apliecinājumu, cik svarīga ir valsts valodas lietošana ikdienā. Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs atzina, ka Valsts valodas centrs ar šo akciju apliecina, ka tas ievēro un izceļ labās lietas saistībā ar valsts valodas lietojumu un nepiemēro tikai represīvas metodes. Savukārt „Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs savā uzrunā klātesošajiem teica: "Valsts valodas centra iniciatīva vairāku gadu garumā rīkot akciju "Latviešu valodai draudzīga vide" ir nozīmīga, lai mudinātu uzņēmumus kopt latviešu valodu. Augstu klientu servisu var nodrošināt tikai ar labas valodas palīdzību! „Tele2” ir klientu uzslavētākais mobilo sakaru operators Latvijā, un priecājamies, ka mūsu klientu apkalpošanas centrs Bauskā ir saņēmis tik augstu novērtējumu!"
Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis izteica pateicību Latvijas Tirgotāju asociācijai, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijai, Latvijas Frizieru asociācijai un Aptieku biedrībai par sadarbību un aicināja arī turpmāk atbalstīt ar dalību nākamajā akcijā.
Pasākuma laureātiem un viesiem par godu muzikālu sveicienu sniedza Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas stīgu kvartets: Anna Čikste, Stella Zaķe, Paula Pāvulēna un Magdalēna Ceple.

(vairāk bilžu šeit)


21.11.2012 | Notiks akcijas „Latviešu valodai draudzīga vide” laureātu apbalvošana 

Rīt, 2012. gada 22. novembrī plkst. 15:00 Tieslietu ministrijas Sarkanajā zālē (Brīvības bulvārī 36, Rīgā) notiks Valsts valodas centra rīkotās akcijas „Latviešu valodai draudzīga vide” laureātu apbalvošana ar tieslietu ministra J. Bordāna piedalīšanos.
Valsts valodas centrs 2012. gada martā izsludināja nu jau par labu tradīciju kļuvušo akciju „Latviešu valodai draudzīga vide”, kas noslēdzās 31.oktobrī. Akcijas mērķis ir apzināt, izvērtēt un apbalvot tos apkalpojošās sfēras uzņēmumus (veikalus, viesnīcas, aptiekas, frizētavas, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus), kuros vispilnīgāk ievēro Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības valsts valodas lietojumā. Akcija noritēja sadarbībā ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju, Latvijas Frizieru asociāciju un Aptieku biedrību.
Akcijas dalībniekus pieteica gan sabiedrības pārstāvji, gan iepriekšminēto asociāciju izvirzītie pārstāvji. Akcijas rezultātus izvērtēja ekspertu komisija, kuras sastāvā ietilpa divi pārstāvji no Valsts valodas centra, pa vienam pārstāvim no iepriekšminētajām asociācijām un Aptieku biedrības. Akcijas uzvarētājus noteica ekspertu komisijas sēdē šā gada 8. novembrī, izvērtējot Valodas kontroles nodaļas vecāko inspektoru sastādītos pārbaudes aktus, kā arī uzņēmumu darbības vērtēšanas anketas.
Apkalpojošās sfēras uzņēmumus vērtēja divās grupās:
1. pārtikas, rūpniecības, būvmateriālu, mēbeļu u.c. veikali, kā arī aptiekas;
2. sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, frizētavas, viesnīcas un viesu nami.
Par uzvarētājiem tika atzīti 23 uzņēmumi, tai skaitā 9 uzņēmumi Rīgā un Jūrmalā, 4 uzņēmumi Latgalē, 4 – Vidzemē, 3 – Kurzemē, 3 – Zemgalē. Ar šo akciju apliecinām, ka Valsts valodas centrs vēlas uzslavēt, izcelt labākos un pateikties tiem uzņēmējiem, kuri ne tikai veiksmīgi darbojas uzņēmējdarbībā, bet arī godā un ciena valsts valodu – latviešu valodu, pilnībā ievērojot Valsts valodas likuma prasības.


18novapsv430


13.11.2012 | Valsts valodas centra darbiniekiem Tieslietu sistēmas apbalvojumi 

Par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 94. gadadienai notiks svinīgs apbalvošanas pasākums, kurā tieslietu ministrs Jānis Bordāns pasniegs Tieslietu sistēmas apbalvojumus – Atzinības rakstus, "zelta" un "sudraba" spalvas un Goda diplomus. Šogad svinīgajā pasākumā Tieslietu ministrijas apbalvojumus saņems 56 personas. Savukārt 22 personām tiks pasniegts īpašs tieslietu sistēmas apbalvojums – I, II un III pakāpes Goda zīme.

php8d5mwh_mik_7346-jpg_1888369551

Apbalvojumi ik gadu tiek pasniegti Tieslietu ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu darbiniekiem, tiesu darbiniekiem, tiesnešiem un tieslietu sistēmai radniecīgo institūciju pārstāvjiem, lai izteiktu atzinību par darba pienākumu priekšzīmīgu un pašaizliedzīgu pildīšanu, ilggadēju, godprātīgu, radošu darbu vai nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tiesību sistēmas attīstībā.

phpoif2rx_mik_7351-jpg_1888369551

Valsts valodas centrs arī šogad var lepoties ar saviem darbiniekiem – tieslietu ministrs Jānis Bordāns pasniegs II pakāpes Tieslietu ministrijas Atzinības rakstu un "sudraba" spalvuAdministratīvās nodaļas galvenajai grāmatvedei Tatjanai Šaveiko, bet Tieslietu ministrijas Goda diplomu pasniegs Valodas kontroles nodaļas vecākajai inspektorei Veltai Miškei.
Apbalvojumu pasniegšana notiks 15. novembrī plkst. 11.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā


10.10.2012 | Jaunieši no Latvijas emigrē, jo neprot krievu valodu

Grozījumi darba likumā gana neaizsargā darba ņēmējus, kuri neprot krievu valodu, un tas ir arī viens no galvenajiem jauniešu emigrāciju veicinošajiem faktoriem, tā intervijā portālam TVNET 2012. gada 10. oktobrī sacīja Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis.
Pilnu intervijas „Jaunieši no Latvijas emigrē, jo neprot krievu valodu” tekstu lasiet portālā TVNET


05.10.2012 | Valsts valodas likuma pārkāpumu skaits nemazinās

Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis informē par apkopotajiem datiem valodas inspektoru veiktajās pārbaudēs Valsts valodas likuma ievērošanas jomā 2012. gada deviņos mēnešos.

Kopumā veikta 4221 pārbaude. 3000 pārbaudēs ir sastādīti pārbaudes akti un veikta 1221 profilaktiskā pārbaude.

Ir uzsāktas 1792 lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā. Administratīvi sodītas kopumā ir 826 personas.

Līdz 2012. gada 1. oktobrim ir saņemti 828 personu iesniegumi par iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem, no kuriem 553 iesniegumi ir rakstiskie un 275 - mutiskie.
Paldies iedzīvotājiem par viņu atsaucību un palīdzību Valsts valodas likuma pārkāpumu atklāšanā!


03.10.2012 | Ārlietu ministrijā notiks konference „Latviešu valoda Eiropas Savienībā – savstarpējās izglītošanās iespējas Eiropas Savienības tulkošanas procesos”

Informējam, ka 2012. gada 12. oktobrī Ārlietu ministrijā notiks konference „Latviešu valoda Eiropas Savienībā – savstarpējās izglītošanās iespējas Eiropas Savienības tulkošanas procesos”.

Konferencē piedalīsies pārstāvji no Valsts valodas centra, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta Latviešu valodas departamenta, ES Padomes Ģenerālsekretariāta Juridiskā dienesta, Eiropas Revīzijas palātas Latviešu valodas tulkošanas nodaļas u.c.

Konferences darba valodas: latviešu un angļu.

Pieteikšanās dalībai konferencē līdz 2012.gada 5.oktobrim uz e-pastu
koordinacija@mfa.gov.lvtālr. +371 67016487.

Programma 

Konferences plakāts 


19.09.2012 | Tieslietu ministrija aicina apmeklēt Atvērto durvju dienu

Tieslietu ministrija aicina piedalīties 9.-12.klases skolēnus Atvērto durvju dienas pasākumā. Maksimālais skolēnu skaits katrā lekcijā – 100 cilvēki.
2012. gada 28. septembrī Atvērto durvju dienas dalībniekus uzrunās tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Apmeklētājus interaktīvajā video tūrē iepazīstinās ar Tieslietu ministrijas funkcijām, interesantiem faktiem un iestādes iekšējām aktivitātēm.
Pasākumā piedalīsies arī vairāki padotībā esošo iestāžu pārstāvji, kuri pastāstīs un parādīs, kā notiek darbs viņu iestādēs. Arī Valsts valodas centrapārstāvis stāstīs par valsts valodas aizsardzības pasākumiem un tiesību aktu tulkošanu.
Pasākumā piedalīsies :

Valsts tiesu ekspertīžu biroja pārstāvis atklās kā strādā „CSI Latvija” – un stāstīs par mūsdienu zinātnes sasniegumiem lietisko pierādījumu izpētē.
Patentu valdes pārstāve prezentēs dažus rūpnieciskā īpašuma objektus un grāmatas, kā arī izskaidros, kas tad ir rūpnieciskais īpašums un kāpēc tas jāaizsargā.
Tiesu administrācijas pārstāve prezentācijā iepazīstinās ar savas iestādes darbu, kā arī pastāstīs par tiesu sistēmu, tiesnešu un citu tiesu darbinieku ikdienas darba kārtību.

Pieteikšanās: līdz 23.septembrim
Norises laiks: 28. oktobrī plkst. 14.00-15.30
Informācija par caurlaižu režīmu: Lūgums sūtīt klases pieteikumu ar skolēnu sarakstu uz ksenija.novikova@tm.gov.lv Apmeklējot Tieslietu ministriju, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, kas, ieejot ministrijas ēkā, jāuzrāda apsardzes darbiniekam.


13.09.2012 | Noslēgusies Gruzijas Tulkošanas un koordinācijas centra delegācijas vizīte 

Septembra pirmajā nedēļā Valsts valodas centrā viesojās Gruzijas Tieslietu ministrijas delegācija, lai iepazītos ar mūsu pieredzi un metodiku tiesību aktu tulkošanā: Gruzijas Tulkošanas un koordinācijas centra direktore Līsa Basišvili (Lisa Basishvili) un tehniskā asistente Mariana Kviciani(Mariana Kvitsiani), kā arī Gruzijas oficiālā izdevēja direktors Giorgijs Ciklauri (Giorgi Tsiklauri).


22.08.2012 | LTV sižets par sabiedrības attieksmi pret Valsts valodas likuma neievērošanu 

Latvijas Televīzijas 20.08.2012. raidījums „Labrīt, Latvija!” veidoja sižetu par Valsts valodas likuma neievērošanu publiskajā informācijā (nosaukumos, uzrakstos, pasākumos u.c.) - kāda ir sabiedrības attieksme gadījumos, ja nav nodrošināts tulkojums valsts valodā no angļu vai krievu valodas. Sarunā ar Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas galveno inspektori Sarmīti Pāvulēnu tiek skaidrots, kāda ir sabiedrības attieksme pret pārkāpumiem un kā tas ietekmē valodas inspektoru darbu. Skatīt sižetu:

 


20.08.2012 | Gruzijas Tulkošanas un koordinācijas centra pārstāvju mācību vizīte

Valsts valodas centrā no 03.09. -07.09.2012. gaidāma Gruzijas Tulkošanas un koordinācijas centra pārstāvju mācību vizīte, kuras mērķis ir iepazīties ar Valsts valodas centra pieredzi tiesību aktu tulkošanā.


17.08.2012 | 2012. gada pirmajā pusgadā pieaudzis konsultāciju skaits terminoloģijas jautājumos

Valsts valodas centrs informē, ka 2012. gada pirmajā pusgadā ir palielinājies sniegto terminoloģisko konsultāciju skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu. Šajā laikā terminologi snieguši 177 ārējās konsultācijas privātpersonām, iestādēm un uzņēmējiem, kas ir uz pusi vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laika periodā.
Biežāk interesējošie jautājumi ir par pārtikas produktu un to sastāvdaļu nosaukumu, augu nosaukumu, kā arī dažādu nozaru terminu, īpaši datorterminu, atveidi latviešu valodā. Bieži iedzīvotāji konsultējas arī par juridisku terminu pareizu lietojumu latviešu valodā.
Sniegto konsultāciju skaitā ir konsultācijas, kas gatavotas Eiropas Savienības iestāžu pārstāvjiem terminu atveides jautājumos. Tiesību aktu tulkošanas procesā pirmajā pusgadā jau ir veikta 1641 termina izstrāde dažādās zinātņu nozarēs.
Šā gada pirmajā pusgadā centrs papildinājis terminu datubāzi ar 600 jauniem terminiem vairākās valodās un šobrīd to kopskaits sniedzas pāri 352 000.
Starp jaunākajiem izstrādātajiem terminiem galvenokārt ir juridiskie, ekonomikas, transporta, kultūras mantojuma (UNESCO), pārtikas drošības un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma termini.


17.07.2012 | Iedzīvotāji kļūst neiecietīgāki pret valsts valodas nelietošanu.

Valsts valodas centrs ir apkopojis 2012. gada I pusgada datus par valodas inspektoru veikto pārbaužu rezultātiem Valsts valodas likuma ievērošanas jomā. Uz 2012. gada 1. jūliju Valsts valodas centrā ir saņemtas 555 sūdzības, kas ir gandrīz 2 reizes vairāk salīdzinājumā ar 2011. gada šo pašu laika periodu, kad bija saņemtas vien 316 sūdzības. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, iedzīvotāji ir kļuvuši vērīgāki, varētu teikt – apzinīgāki pret Valsts valodas likuma pārkāpumiem, īpaši – saskaroties ar valsts valodas problēmām apkalpojošajā sfērā, kas bieži vien ir nevis valodas nezināšana, cik nevēlēšanās to lietot. Visvairāk sūdzību un administratīvi sodīto ir par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā.

Centrs konstatē, ka Latvijā joprojām raksturīgākie pārkāpumu veidi valsts valodas jomā ir:

  • valsts valodas nelietošana profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā (visbiežāk – apkalpojošās sfēras uzņēmumos) 55 % no visiem pārkāpumiem,
  • preču realizēšana, nenodrošinot to marķējuma vai lietošanas instrukciju tulkojumu valsts valodā 28%,
  • publiskajā informācijā (uzrakstos, izkārtnēs, afišās, plakātos, paziņojumos vai citos ziņojumos ietvertā informācija) 6 %.
    2012. gada pirmajā pusgadā centrs veicis 2782 pārbaudes un izskatījis 1154 administratīvā pārkāpuma lietas. Par Valsts valodas likuma pārkāpumiem administratīvi sodītas 599 personas. 2011. gadā sodītas 492 personas.

25.05.2012 | Eiropas Savienības dalībvalstu teritoriālo vienību nosaukumi

Informējam, ka Valsts valodas centra mājaslapas sadaļa „Valstu un valodu nosaukumi” ir papildināta ar jauniem izstrādātiem vietvārdu atveidojumiem.
Apakšsadaļā „Eiropas Savienības dalībvalstu reģioni” publicēti Eiropas Savienības dalībvalstu teritoriālo vienību nosaukumi (angļu valodā, attiecīgajā oriģinālā un latviešu valodā), kas atbilst ES dalībvalstu reģionālajai klasifikācijai.

Šī klasifikācija izveidota statistikas vajadzībām, un to dēvē par “Statistiski teritoriālo vienību nomenklatūru”, saīsināti – NUTS (no franču valodas nomenclature commune des unités territoriales statistiques). To reglamentē Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 26. maija Regula (EK) Nr. 1059/2003 par kopējas statistiski teritoriālo vienību klasifikācijas (NUTS) izveidi.

Publicēto sarakstu ir izskatījusi un akceptējusi Latviešu valodas ekspertu komisija.
Ceram, ka tas atvieglos darbu tiesību aktu tulkotājiem un likumdevējiem un palīdzēs nodrošināt nepieciešamo vienotību vietvārdu atveidē.

Skatīt sarakstu


16.05.2012 | Terminu datubāzē vairāk nekā 350 000 terminu

Valsts valodas centrs informē, ka 2012. gada pirmajos četros mēnešos papildinājis terminu datubāzi ar 470 jauniem terminiem vairākās valodās un šobrīd to kopskaits sniedzas pāri 350 000.

Starp jaunākajiem izstrādātajiem terminiem plašāk pārstāvētie ir juridiskie, ekonomikas, transporta, kultūras mantojuma (UNESCO) un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma termini.

Laikā no šā gada janvāra līdz šā gada aprīlim sniegtas 77 ārējās konsultācijas privātpersonām un iestādēm terminu atveides jautājumos.
Atgādinām, ka Valsts valodas centrs sniedz konsultācijas neskaidrību gadījumos, kas saistīti gan ar Latvijas Republikas, gan ar Eiropas Savienības tiesību aktu tulkojumu terminoloģiju.
Konsultāciju sadaļu skatīt šeit: ES konsultācijas


07.05.2012 | Iedzīvotāju sūdzību skaits aizvien palielinās Valsts valodas likuma pārkāpumu jomā

Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis raksturo situāciju Valsts valodas likuma pārkāpumu jomā 2012. gada pirmajos četros mēnešos:
Valodas kontroles nodaļa līdz šā gada 1. maijam saņēmusi 290 rakstiskās un 113 mutiskās iedzīvotāju sūdzības par Valsts valodas likuma pārkāpumiem. Tas ir 2,1 reizes vairāk salīdzinājumā ar 2011. gada pirmajiem četriem mēnešiem un pat 2,8 reizes vairāk salīdzinājumā ar 2010. gada pirmajiem četriem mēnešiem.
Visvairāk sūdzību ir par to, ka uzņēmumu, iestāžu darbinieki, kā arī pašnodarbinātās personas nelieto valsts valodu profesionālo pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā. Otrais lielāko sūdzību skaits ir par to, ka sabiedrības informēšanai publiski pieejamās vietās informācija (izkārtnes, plakāti, paziņojumi u.c.) tiek sniegta tikai svešvalodās. Daudz sūdzību saņemam no iedzīvotājiem saistībā ar realizētajām importētajām precēm, kuru marķējumā un lietošanas instrukcijā ietvertajai informācijai nav pievienots tās tulkojums valsts valodā.
Šā gada pirmajos četros mēnešos par Valsts valodas likuma prasību pārkāpumiem administratīvi sodītas 393 personas.


12.04.2012 | Par lielo burtu lietojumu nosaukumos

Publicējam ieteikumus par lielo burtu lietošanu nosaukumos, kas ir izvērtēti un atbalstīti Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas 21.03.2012. sēdē (prot. Nr. 18 2. §).
Jāmin, ka ieteikumi ir valodnieču V. Laugales un Dz. Šulces pētījuma "Lielo burtu lietojums latviešu valodā: ieskats vēsturiskajā izpētē, problēmas un to risinājumi" pielikums.

Vairākvārdu nosaukumu rakstība (ieteikumi) 


23.03.2012 | Par ieteikumiem lielo burtu lietošanai vairākvārdu nosaukumu rakstībā

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija, 2012. gada 21. marta sēdē atkārtoti izskatot jautājumu par lielo burtu lietošanu nosaukumos, vienbalsīgi nolēmusi atbalstīt valodnieču V. Laugales un Dz. Šulces pētījuma "Lielo burtu lietojums latviešu valodā: ieskats vēsturiskajā izpētē, problēmas un to risinājumi" pielikumā sniegtos ieteikumus lielo burtu lietošanai vairākvārdu nosaukumu rakstībā.
Komisija ieteikusi šo pētījumu publicēšanai.

Sabiedrībai ieteikumu teksts būs pieejams pēc to publicēšanas. Sekojiet informācijai mājaslapā!


13.03.2012 | Valsts valodas centram var sekot līdzi sociālajos tīklos

No 2012. gada 12. marta Valsts valodas centra aktivitātēm līdzi var sekot arī sociālajos tīklos:
Tviterī http://twitter.com/#!/_vvc mūs varat atrast ar centra profila nosaukumu @_vvc,
Facebook http://www.facebook.com/ValstsValodasCentrs un draugiem.lv


07.03.2012 | Valsts valodas centrs aicina piedalīties akcijā "Latviešu valodai draudzīga vide"

Valsts valodas centrs š. g. 6. martā uzsāk akciju "Latviešu valodai draudzīga vide" ar mērķi atklāt, izvērtēt un apbalvot tos apkalpojošās sfēras uzņēmumus, kuros vispilnīgāk tiek ievērotas Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības valsts valodas lietojuma jomā. Akcija notiks līdz š. g. 1. oktobrim. Tās gaitā paredzēts izvērtēt un noteikt akcijas laureātus atsevišķi Rīgā, Kurzemē, Latgalē, Vidzemē un Zemgalē. Akcijas laureātu darba rezultāti tiks popularizēti plašsaziņas līdzekļos. Aicinām ikvienu interesentu ieteikt akcijas potenciālos kandidātus, zvanot pa tālruni 67334633 vai nosūtot informāciju pa e-pastu: valodas.akcija@vvc.gov.lv


02.03.2012 | Lai strādātu par inspektoru, jābūt pārliecības cilvēkam

Laikraksts „Diena” publicējis Aigara Lazdiņa sarunu ar Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vecāko inspektori Ināru Kriškijāni „Valodas inspektori - bieds ierēdņiem ar vājām valodas zināšanām”. Rakstā tiek atspoguļota valodas inspektora ikdiena un raksturīgākie valsts valodas pārkāpumu veidi Daugavpilī.
Valodas inspektori visā Latvijā uz pārbaudēm dodas gan pildot Tieslietu ministrijas apstiprināto kontroles programmu, gan atsaucoties uz iedzīvotāju sūdzībām, tomēr Daugavpilī valodas inspektora darbam ir divas būtiskas īpatnības. Pirmkārt, salīdzinoši biežāk sodus par valodas nelietošanu nākas piespriest vietējiem valsts un pašvaldības iestāžu, nevis privātās sfēras darbiniekiem. Otrkārt, Daugavpilī biežāk jāsoda tieši par valsts valodas nelietošanu saziņā, savukārt citviet Latvijā izplatīta problēma ir tulkojuma uz latviešu valodu trūkums uz preču iepakojumiem.

(lasīt rakstu)


29.02.2012. | Sūdzību skaits palielinājies Valsts valodas pārkāpumu jomā 2012. gada pirmajos mēnešos

Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis raksturo situāciju Valsts valodas likuma pārkāpumu jomā 2012. gada pirmajos divos mēnešos.

Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļa 2012. gada janvārī un februārī saņēmusi 140 rakstiskās un 54 mutiskās iedzīvotāju sūdzības par Valsts valodas likuma pārkāpumiem. Tas ir gandrīz 2,4 reizes vairāk salīdzinājumā ar 2010. gada pirmajiem 2 mēnešiem un 1,5 reizes vairāk kā 2011. gadā šajā pašā laika posmā. Jāmin, ka tieši rakstisko sūdzību skaits ir audzis. To skaits 2012. gada janvārī un februārī ir pat 12 reizes lielāks salīdzinot ar 2005. un 2006. gadu.


20.02.2012. | Paldies tautai par stingro nostāju referendumā!

Šodien, pēc 2012. gada 18. februāra referenduma, Valsts valodas centrs saka paldies visiem, kas pauda savu stingro attieksmi šajā valstiski svarīgajā jautājumā un ir saglabājuši latvisku Latviju!.

Interesanti fakti pārdomām - pirms 90 gadiem - 1922. gadā latviešu dzejnieks, rakstnieks un politiķis Jānis Akuraters laikrakstā "Jaunākās Ziņas", Nr. 66, rakstā "Valsts valoda" apraksta valsts valodas situāciju valstī: par valsts valodas neievērošanu, par politiķu nenoteiktu un vienaldzīgu attieksmi pret to. Rakstā izskan aicinājums stiprināt tautas un valsts apziņu, latvisko stilu un piemērot valsts tiesības valodas jautājumā ar neatlaidīgu stingrību.


09.02.2012. | Par 2012. gada 18. februāra referendumu

Valsts valodas centrs aicina visus balsstiesīgos Latvijas Republikas pilsoņus š. g. 18. februārī doties uz vēlēšanu iecirkņiem, lai paustu savu atbalstu latviešu valodai kā vienīgajai valsts valodai, nobalsojot PRET piedāvātajiem grozījumiem Satversmē.

Lemjot par šādu izvēli, prātā paturami šādi būtiski argumenti:

- latviešu valodas statusa apšaubīšana nepārprotami ir Latvijas valsts eksistences noliegums un drauds tās pastāvēšanai;

- jebkāda krievu valodas lomas palielināšana var notikt vienīgi uz latviešu valodas nozīmības un funkciju samazināšanas rēķina;

- krievu valodas statusa pieprasīšana ir vēlme atgūt tai padomju okupācijas laikā noteikto privileģēto statusu;

- referenduma iecere ir atbalstīt tos, kas nevēlas latviešu valodu lietot, piešķirot viņiem nemotivētas priekšrocības;

- divas valsts valodas nozīmē divreiz lielākas valsts pārvaldes izmaksas.

Jūsu balsojums PRET nostiprina valsts valodas statusu, vienlaikus neko neatņemot citām valodām!


08.02.2012. | Latviešu valodas kursi Rīgas mazākumtautību skolu skolēnu vecākiem

Valsts valodas centram ikdienā bieži nākas saskarties ar sabiedrības interesi par bezmaksas latviešu valodas apguves iespējām mazākumtautību pārstāvjiem, tādēļ informējam, ka Rīgas dome un Latviešu valodas aģentūra projekta ietvaros realizēs latviešu valodas apmācības Rīgas mazākumtautību skolu skolēnu vecākiem jaunajā mācību gadā. Sīkāka informācija pieejama Latviešu valodas aģentūras mājaslapā.


08.02.2012. | Esam pamatnācija, nevis kopiena: intervija ar Valodas kontroles nodaļas vadītāju Antonu Kursīti laikrakstā "Latvijas Avīze”

Divvalodības referenduma priekšvakarā Valsts valodas likuma pārkāpumi kļūst biežāki, bet pārkāpēji - nekaunīgāki, - tā esošo situāciju valsts valodas jomā skaidro Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis intervijā Latvijas Avīzes žurnālistiem Voldemāram Krustiņam un Ģirtam Zvirbulim.


07.02.2012. | Latviešu valodas aģentūra aicina piedalīties Dzimtās valodas dienas pasākumos

Dzimtās valodas diena pēc UNESCO iniciatīvas jau 12 gadus visā pasaulē tiek atzīmēta 21. februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtajai valodai, sekmēt tās lietojumu un popularizēt atziņu, ka dzimtā valoda ir dziļas un daudzpusīgas personības attīstības pamats.

Latviešu valodas aģentūra informē, ka šogad Dzimtās valodas dienas pasākums notiks 16. februārī Eiropas Savienības mājā, kur literārajā meistardarbnīcā gaidīs dzejnieks Guntars Godiņš, zīmēšanas meistarklasi vadīs mākslinieks Jānis Anmanis, bet kopā ar folkloristi Ilgu Reiznieci mācīsimies radīt tradīcijas.

Savukārt 21. februārī plkst. 18:00 Raiņa un Aspazijas muzejā (Rīgā, Baznīcas ielā 30) sarunā par valodas kultūrtelpu, vārdu spēlēm, jauno rakstnieku iespējām izglītoties, tekstu pasauli, literatūru kā spilgtāko valodas izteiksmes formu, kas iedvesmo, satracina, apbur, aicinām uz tikšanos ar literatūrzinātnieci Ievu Kolmani, Literārās akadēmijas vadītāju Ronaldu Briedi un rakstnieci Ingu Žoludi.


28.01.2012. | Kā būtu, ja krievu valoda kļūtu par otro valsts valodu?

Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis laikrakstā „Diena” prognozē situāciju, kā varētu izskatīties divu valsts valodu – latviešu valodas un krievu valodas – lietojums ikdienā, ja tomēr krievu valoda referenduma ceļā vai kā citādi iegūtu oficiālās vai valsts valodas statusu visā LR teritorijā visās dzīves jomās.


27.01.2012. | Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas kārtējā sēdē apspriesti ieteikumi lielo burtu lietošanai nosaukumos

2012. gada 18. janvārī notika Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas kārtējā sēde. Tajā valodnieki apsprieda pēc Latviešu valodas aģentūras pasūtījuma izstrādāto pētījumu "Lielo burtu lietojums latviešu valodā: vēsturiskā izpēte, problēmas un ieteikumi", kā arī diskutēja par lielo sākumburtu lietojumu:
vēsturisko laikmetu nosaukumu rakstībā, piemēram, "renesanse", "viduslaiki", "apgaismība" u. c.;
organizāciju nosaukumos, piemēram, par vārdu "senāts", "valde", "prezidijs", "dome" pareizrakstību;
gadījumos ar vārdu "valsts", "tautas", "pasaules", "nacionālais", "olimpiskais" u. c. iekļaušanu dažādos nosaukumos.
gadījumos, kad nosaukums seko aiz skaitļa vārda.

Ekspertu komisija nolēma galīgo lēmumu par diskutētajiem jautājumiem pieņemt nākamajā sēdē, kas paredzēta šā gada 15. februārī.


26.01.2012. | Jaunākie pārbaužu rezultāti valsts valodas lietošanas jomā

Valsts valodas centrs ir apkopojis 2011. gada datus par valodas inspektoru veikto pārbaužu rezultātiem Valsts valodas likuma ievērošanas jomā. Centrs secinājis, ka vēl joprojām valstī raksturīgākie pārkāpumu veidi ir valsts valodas nelietošana profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā (visbiežāk – apkalpojošās sfēras uzņēmumos) un preču realizēšana, nenodrošinot to marķējuma vai lietošanas instrukciju tulkojumu valsts valodā. Par šiem pārkāpumiem 2011. gadā administratīvie sodi piemēroti attiecīgi 583 un 293 personām jeb 69 % un 20 % no visu sodīto personu kopskaita. Salīdzinot ar 2010. gadu, atklāto un novērsto pārkāpumu skaits ir pat pieaudzis, kas skaidrojams arī ar inspektoru aktīvāku darbību valsts valodas lietotāja tiesību un interešu aizsardzībā.

Aicinām iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot Valsts valodas centram par iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem. (