2015. gada jaunumi

14.12.2015. | Darbu uzsāk Valsts valodas centra sabiedriskie palīgi

Šodien, 14.decembrī, pirmie Valsts valodas centra sabiedriskie palīgi noslēdza līdzdarbības līgumus, lai uzsāktu darbu savos pārraudzības reģionos: Rīgā, Valkā, Liepājā, Jēkabpilī, Iecavas novadā un Skaistkalnes pagastā. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs un Valsts valodas centra direktors svinīgā pasākumā pasniedza darba apliecības pirmajiem centra sabiedriskajiem palīgiem.

0_thm


11.12.2015. | Valsts valodas sabiedriskie palīgi varēs uzsākt savu darbību

Š. g. 14. decembrī tiks parakstīti līdzdarbības līgumi un svinīgi pasniegtas darba apliecības Valsts valodas centra pirmajiem sabiedriskajiem palīgiem ar tieslietu ministra Dzintara Rasnača piedalīšanos. No šī brīža sabiedrisko palīgu kontaktinformācija, kā arī līdzdarbības līgumi būs pieejami Valsts valodas centra mājaslapā un tiks publicēti “Latvijas Vēstnesī”.

Valsts valodas centra sabiedriskie palīgi varēs uzsākt savas darba gaitas, kuru funkcijās ietilpst publiskās informācijas tekstu izvērtēšana atbilstoši latviešu literārās valodas normām un ieteikumu sniegšana konstatēto neatbilstību novēršanai. Sabiedriskiem palīgiem tiks doti uzdevumi savas pārraudzības reģionā apzināt situāciju valsts valodas lietošanas jomā un ziņot centra amatpersonām par konstatētajām nepilnībām, kā arī sniegt konsultācijas latviešu valodas lietošanas jautājumos.

Jau iepriekš ziņots, ka š. g. 8. septembrī Ministru kabinets atbalstīja informatīvo ziņojumu, kas paredz izveidot Valsts valodas centra sabiedrisko palīgu institūtu, lai sekmētu latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību, kā arī sniegtu atbalstu centram Valsts valodas likuma mērķu īstenošanā. Šāds sabiedrisko palīgu institūts regulēs sabiedrības līdzdalību valsts pārvaldē.

Konkurss sabiedriskajiem palīgiem šogad ir norisinājies jau divas reizes. Pirmais konkurss norisinājās no š. g. 10. septembra līdz 30. septembrim, kura laikā pieteicās četri pretendenti. Otrais konkurss tika izsludināts š. g. 13. oktobrī, kura laikā līdz 31. oktobrim pieteicās septiņi pretendenti. Šis otrais konkurss ir beztermiņa, tādēļ pretendenti var iesniegt savus pieteikumus un ar to saistītos dokumentus nepārtraukti. Turpmāk konkursa nolikums paredz, ka konkursa komisija pieteikumus, kas iesniegti līdz katra gada 30. aprīlim un 31. oktobrim, izskatīs divas reizes gadā.

Š. g. 31. oktobrī un 14. novembrī tika rīkotas apmācības par Valsts valodas likuma normu piemērošanu, latviešu valodas kultūras jautājumiem un komunikācijas jautājumiem. Pašlaik apmācīti un pārbaudes darbus ir nokārtojuši 10 sabiedrisko palīgu pretendenti. Pārbaudes darbos bija iekļautas tās tēmas, kuras skatītas apmācību laikā. Rakstot pārbaudes darbu, varēja izmantot visus materiālus, kuri tika izsniegti pretendentiem. Kopumā pārbaudes darbu rezultāti norāda, ka pretendenti ir ar augstu motivāciju un labi izpratuši sabiedrisko palīgu veicamos uzdevumus.

Jāpiemin, ka sabiedriskie palīgi ir no vairākām Latvijas pilsētām: Rīgas, Valkas, Liepājas, Jēkabpils, Iecavas novada, Skaistkalnes pagasta.

Apliecību pasniegšana notiks Valsts valodas centrā, Rīgā, Eksporta ielā 6, pulksten 12.00.

Informācijai arī

konkursa nolikums un līdzdarbības līgums.


27.11.2015. | Apbalvoti akcijas „Latviešu valodai draudzīga vide” laureāti

Šodien, 27. novembrī plkst. 11.00 Tieslietu ministrijā noslēdzās Valsts valodas centra rīkotā akcija „Latviešu valodai draudzīga vide” ar svinīgu laureātu apbalvošanu. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs un Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš ar apsveikuma uzrunu un atzinības rakstiem sveica latviešu valodai draudzīgākos uzņēmumus.

20151127_pasakums1_1024-jpg_1061746445
Par latviešu valodai draudzīgākajiem uzņēmumiem tika atzīti 26 uzņēmumi no apkalpojošās sfēras:

1. Kafejnīca “Ostas 23” (SIA “ Kusman 14”);
2. kafejnīca “Panna” (SIA “IMIga”);
3. krodziņš-restorāns “Pie brāļa” (SIA “BODOSE”);
4. veikals “Mārtiņklīvi” (SIA “Mārtiņklīvi T”);
5. krogs “Valmiermuižas alus virtuve” (SIA “Valmiermuižas pils”);
6. atpūtas parks “Rāmkalni” (SIA “Rāmkalnu Serviss”);
7. aptieka “Vecpilsētas aptieka” (SIA “Jēkabpils Vecpilsētas aptieka”);
8. aptieka “Tumes aptieka” (SIA “Tumes aptieka”);
9. aptieka “Raunas aptieka” (SIA “Raunas aptieka”);
10. aptieka “Ozolāji” (SIA “Vecā aptieka Kandavā”);
11. aptieka “Strenču aptieka (SIA “Strenču aptieka”);
12. skaistumkopšanas salons “Saules salons” (SIA “Saules saules”);
13. frizētava “Smalkais saloniņš” (SIA “Laverna nams”);
14. skaistumkopšanas salons “Līga Lux” (SIA “AT LOYALTY);
15. Jelgavas reģionālais tūrisma centrs;
16. Jēkabpils Tūrisma informācijas centrs;
17. Bauskas Tūrisma informācijas centrs;
18. Dobeles novada Tūrisma informācijas centrs;
19. Kokneses Tūrisma centrs;
20. Ķekavas novada Tūrisma informācijas centrs;
21. Ludzas novada Tūrisma informācijas centrs;
22. nodibinājums “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs”;
23. Net-Safe Latvia Drošāka interneta centrs;
24. SIA “Jelgavas autobusu parks”;
25. SIA “Talsu autotransports”;
26. pašvaldības SIA “ Ventspils reiss”.

20151127_pasakums2_1024-jpg_1061746445

Paldies Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas par muzikālo veltījumu pasākuma dalībniekiem.

Valsts valodas centrs izsaka pateicību par sadarbību Tieslietu ministrijai, Latvijas Tirgotāju asociācijai, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijai, Latvijas Frizieru asociācijai, Latvijas Interneta asociācijai, nodibinājumam “Rīgas Tūrisma Attīstības birojs”, biedrībai “Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija”, Aptieku biedrībai, biedrībai “Zemgales Tūrisma Asociācija”, Ludzas novada Tūrisma informācijas centram.


26.11.2015. | Apbalvos akcijas "Latviešu valodai draudzīga vide" uzvarētājus

20151126_atziniba_1024-jpg_983298220

Piektdien, 27. novembrī Valsts valodas centrs apbalvos akcijas “Latviešu valodai draudzīga vide” laureātus ­­– 26 apkalpojošās sfēras uzņēmumus.Akcijas galvenais mērķis ir noteikt, kuri apkalpojošās sfēras uzņēmumi atbilst apzīmējumam “Latviešu valodai draudzīga vide”, kuros vispilnīgāk tiek ievērotas Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības valsts valodas lietojuma jomā.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs uzsver akcijas nozīmīgumu: “Latviešu valodai draudzīga vide veidojas tādos apkalpojošās sfēras uzņēmumos, kuros darba devējam ir augsta pilsoniskā apziņa un piemīt īstens Latvijas patriotisms”.

Akcija “Latviešu valodai draudzīga vide” norisinājās no maija līdz septembrim. Akcijas ietvaros tika izvērtēti uzņēmumi un noteikti laureāti no visiem Latvijas reģioniem. Rezultātā par uzvarētājiem tika atzīti 26 uzņēmumi no apkalpojošās sfēras (viesnīcas, veikali, frizētavas, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi, aptiekas, tūrisma, interneta un pasažieru pārvadāšanas uzņēmumi u.c.).

Akciju rīko Valsts valodas centrs, sadarbojoties ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, Latvijas Frizieru asociāciju, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju, Latvijas Interneta asociāciju, Aptieku biedrību, nodibinājumu “Rīgas Tūrisma Attīstības Biroju”, biedrību “Zemgales Tūrisma Asociācija”, biedrību “Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija”, Ludzas novada Tūrisma informācijas centru.

Laureātu apbalvošana notiks Tieslietu ministrijas Sarkanajā zālē plkst. 11.00.


20.11.2015. | Godinās tieslietu sistēmas darbiniekus

Šodien, 20. novembrī, par godu Latvijas Republikas proklamēšanas un Tieslietu ministrijas 97. gadadienai notiks svinīgs pasākums, kurā tiks pasniegti vairāki apbalvojumi – Ministru kabineta Atzinības raksti, „Zelta” un „Sudraba” spalvas, Goda diplomi un īpašie tieslietu sistēmas apbalvojumi – Goda zīmes, kurus pasniegs ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Valsts valodas centrs arī šogad var lepoties! I pakāpes Tieslietu ministrijas Atzinības raksts un „zelta” spalva šodien tiks pasniegta Valsts valodas centra Administratīvās nodaļas vadītājai Ievai Lībķenai. Ilggadējais, godprātīgais un pašaizliedzīgais Ievas Lībķenas darbs un ieguldījums valsts pārvaldes jomā un Valsts valodas centra pilnveidē nenoliedzami ir pelnījis šo Tieslietu ministrijas atzinību.

Apbalvojumi ik gadu tiek pasniegti Tieslietu ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu darbiniekiem, tiesu darbiniekiem, tiesnešiem un tieslietu sistēmai radniecīgo institūciju pārstāvjiem, lai izteiktu atzinību par darba pienākumu priekšzīmīgu un pašaizliedzīgu pildīšanu, godprātīgu, radošu darbu vai nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tiesību sistēmas attīstībā.


17.11.2015. | Apsveicam Latvijas Republikas proklamēšanas 97. gadadienā!

17112015_apsveikums-jpg_1985291404


9.11.2015. | Kvalitatīva tulkošanas nodrošināšana – nozīmīgs uzdevums ES

6. novembrī Ārlietu ministrijā norisinājās ikgadējā ES daudzvalodības jautājumiem veltītā konference „Latviešu valoda Eiropas Savienībā – vienota izpratne par tulkošanas kvalitāti”, kurā tulkošanas speciālisti un citu nozaru eksperti sprieda par latvisko tulkojumu kvalitātes uzlabošanu darbā ar ES jautājumiem.


27.10.2015. | Seminārs “Latviešu valodas resursi”

Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāts rīko semināru “Latviešu valodas resursi”. Seminārs notiks š. g. 4. novembrī ES mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, 2. stāva Kamīnzālē.

Vietu skaits seminārā ir ierobežots, tāpēc nepieciešams pierakstīties dalībai, rakstot uz e-pasta adresi: uldis.priede@ec.europa.eu līdz 29. oktobrim.


21.10.2015. | Konference "Latviešu valoda Eiropas Savienībā – vienota izpratne par tulkošanas kvalitāti"

2015. gada 6. novembrī Ārlietu ministrijā norisināsies ikgadējā Eiropas Savienības tulkošanas jautājumiem veltītā konference „Latviešu valoda Eiropas Savienībā – vienota izpratne par tulkošanas kvalitāti”.
Šogad konferencē tiks pārrunāti svarīgākie ar tulkošanu saistītie jautājumi par ES un dalībvalstu iestāžu sadarbību tulkošanas jomā, īpaši uzsverot tulkojumu kvalitātes nodrošināšanu. Tāpat tiks apkopoti secinājumi tulkošanas jomā, noslēdzoties Latvijas prezidentūrai ES Padomē.
Konferenci atklās Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Inga Skujiņa. Konferencē uzstāsies gan Latvijas, gan ES institūciju pārstāvji. Pasākumu vadīs Valsts valodas centra direktors prof. Māris Baltiņš un Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta Latviešu valodas departamenta 1. nodaļas vadītāja Liena Muskare.
Konferences darba valodas: latviešu un angļu.

Pieteikšanās dalībai konferencē līdz 2015. gada 25. oktobrim.
E-pasts: zigmunds.zamockis@mfa.gov.lv, tālr.: +371 67016487
Konferences programma


16.10.2015. | Ekspertu komisijas 2015. gada 14. oktobra lēmums

LVEK 2015. gada 14. oktobrī lēma par svešvārdu pareizrakstību latviešu valodā (protokola Nr. 45):
tā kā vārdā islāms ir garš patskanis ā, tas saglabājams arī atvasinājumos un salikteņos, piemēram, islāmisms, islāmticīgais.


13.10.2015. | Konkurss sabiedriskajiem palīgiem

Centrs izsludina atkārtotu konkursu sabiedriskajiem palīgiem. Tas norisināsies neierobežotu laiku. Pieteikties var visi interesenti, kuri ir sasnieguši 21 gada vecumu, ieguvuši augstāko izglītību un pārvalda latviešu valodu kā dzimto valodu vai C2 līmenī. Gaidām pretendentu pieteikumus un CV. Vairāk informācijas mājaslapas sadaļā "Konkursi".


05.10.2015. | Eiropas valodu resursu koordinācijas aktivitātes (ELRC) Latvijas seminārs

Š. g. 6. oktobrī Eiropas Savienības mājā Rīgā notiks Eiropas valodu resursu koordinēšanas Latvijas seminārs.
ELRC semināra diskusijās piedalīsies arī Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, kā arī lektori no Eiropas Komisijas, ELRC, Latvijas valsts pārvaldes un akadēmiskām iestādēm, un citi valodas tehnoloģiju eksperti.
Seminārs tiek organizēts sadarbībā ar Eiropas Savienības pārstāvniecību Latvijā un Latvijas Kultūras informācijas sistēmu centru; vietējais organizators ir uzņēmums Tilde.
Plašāka informācija pieejama vietnē http://www.lr-coordination.eu/latvia


21.09.2015. | Valsts valodas centrs ievieš skaidrību par Valsts kontroles revīzijas ziņojumu krievu valodā

Valsts kontroles sākotnēji publiskotais ieraksts sociālās saziņas vietnē „Twitter” daļā sabiedrības izsauca neizpratni. Ieraksts liecināja par Valsts kontroles mājaslapā krievu valodā pieejamu revīzijas ziņojumu par SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” dzīvojamo māju pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Kā pēc pārbaudes secināja Valsts valodas centrs (turpmāk, centrs), Valsts kontroles rīcībā likuma pārkāpums nav saskatāms.


16.09.2015. | Daudzi netiek vaļā no Švauksta kompleksa

“Intervija ar Valsts valodas centra direktoru profesoru Māri Baltiņu – par lielākajiem pārkāpumiem valsts valodas noteikumu ievērošanā, par latvisko piekāpšanos un gļēvumu, par imigrantu nevēlēšanos mācīties latviešu valodu un par latviešu nevīžīgo attieksmi pret savu valodu.”

Pilnu interviju lasiet š.g. 16. septembra laikrakstā “Neatkarīgā Rīta Avīze”.


16.09.2015. | Ekspertu komisijas 2015. gada 9. septembra lēmums

LVEK 2015. gada 9. septembrī lēma par jaunatnes subkultūras pārstāvja nosaukuma formu latviešu valodā (protokola Nr. 44):
hipster – hipsteris.


10.09.2015. | Centrs aicina pieteikties sabiedriskos palīgus

Valsts valodas centrs izsludina konkursu „Par Valsts valodas centra sabiedriskajiem palīgiem”. Jau ziņots, ka 8. septembrī Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas informatīvo ziņojumu, kas paredz izveidot Valsts valodas centra sabiedrisko palīgu institūtu.

Par sabiedriskā palīga pretendentu varēs kļūt Latvijas Republikas pilsonis, kurš sasniedzis 21 gada vecumu, ieguvis maģistra grādu filoloģijā vai citā humanitārā izglītības jomā, prot valsts valodu augstākā līmeņa 2.pakāpē, nav sodīts par administratīvo pārkāpumu valsts valodas lietojuma jomā pēdējā gada laikā un ir nokārtojis Valsts valodas centra pārbaudījumu.

Pieteikumi jāiesniedz Valsts valodas centrā līdz 2015. gada 30. septembrim plkst. 17.00, nogādājot tos personīgi vai nosūtot pa pastu – Eksporta ielā 6, Rīgā, LV–1010 (pasta zīmogs – 2015. gada 30. septembris).

Sīkāk


08.09.2015. | Par Sabiedrības līdzdalību valsts pārvaldē

Šodien, 8. septembrī, Ministru kabinets atbalstīja informatīvo ziņojumu, kas paredz izveidot Valsts valodas centra sabiedrisko palīgu institūtu, lai sekmētu latviešu valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību, kā arī sniegtu atbalstu centram Valsts valodas likuma mērķa īstenošanā. Šāds sabiedrisko palīgu institūts regulēs sabiedrības līdzdalību valsts pārvaldē.

Plānots, ka sabiedrisko palīgu funkcijās ietilptu, piemēram, publiskās informācijas tekstu atbilstības latviešu literārās valodas normām izvērtēšana un ieteikumu sniegšana konstatēto neatbilstību novēršanai. Līdz ar to vispiemērotākie sabiedriskā palīga amata kandidāti būs personas, kuras ir ieguvušas filoloģisko un humanitāro izglītību vismaz maģistra līmenī, kā arī praktisko pieredzi darbā ar tekstiem latviešu valodā. Iecerēts, ka sabiedriskie palīgi būs piesaistīti Valsts valodas centram, kā arī tiem tiks doti uzdevumi savas pārraudzības reģionā apzināt situāciju valsts valodas lietošanas jomā un ziņot centra amatpersonām par konstatētajām nepilnībām. Sabiedriskie palīgi sniegs arī konsultācijas komersantiem latviešu valodas lietošanas jautājumos, proti, par gramatikas, pareizrakstības un stilistikas normām un to piemērošanu konkrētos gadījumos, jo nereti Valsts valodas likuma normas tiek pārkāptas neuzmanības vai nezināšanas dēļ.
Ar informatīvo ziņojumu iespējams iepazīties Ministru kabineta un Tieslietu ministrijas mājaslapās.


03.09.2015. | Iespēja piedalīties konkursā “Saredzi valodu, saredzi stāstu!”

valodas_diena_2015_604x470-jpg_645981446

Gatavojoties Eiropas Valodu dienai 2015, Latviešu valodas aģentūra ir izsludinājusi fotogrāfiju un stāstu konkursu “Saredzi valodu, saredzi stāstu!” Vēl līdz 6. septembrim ir iespēja pieteikties interesentiem, iesūtot fotogrāfiju, kurā redzams kādas Eiropā sastopamās valodas vārds, vārdu salikums, frāze vai izteiciens un ar fotogrāfijas tapšanu saistīts stāsts, norādot tās saikni ar Latviju vai latviešu valodu.

Fotogrāfiju un stāstu konkursa mērķis ir veicināt valodas zīmju un elementu vizuālu atpazīšanu vidē, tādējādi apliecinot valodu daudzveidības klātesamību ikdienā un starpkultūru saziņā, vienlaikus novērtējot un godinot latviešu valodu kā mūsu valsts valodu.

Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes iniciatīva, kas katru gadu tiek atzīmēta 26. septembrī, taču šai dienai par godu visā Eiropā tiek piedāvāts plašs pasākumu klāsts gan pirms, gan pēc vienotā datuma. Latvijā šogad paredzēts pasākumus īstenot laikā no 21.septembra līdz 4.oktobrim, piedāvājot dažādus notikumus, kas bagātinātu Eiropā sastopamo valodu apguves un lietošanas pieredzi.


10.07.2015. | VVC: LNB topošā restorāna nosaukums ir no valodas politikas nepieņemams un vēsturiski sadomāts

Valsts valodas centrs pauž neizpratni par šodien publiskoto Latvijas Nacionālās bibliotēkas – Gaismas pils restorāna nosaukumu, kas turpmāk nesīs latviešu valodai nedraudzīgu nosaukumu, „Kleever”.

Kā zināms, LNB pārstāvis Augusts Zilberts piektdien Gaismas pils durvju atvēršanas svinīgajā pasākumumā paziņoja, ka restorāna nosaukums būs „Kleever”, atsaucoties gan uz tās saikni ar kādreizējo koktirgotāju, no kura cēlies Klīversalas vārds, gan uz šķietamām asociācijām ar angļu valodas vārdu „clever”, proti, „gudrs”.

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš pauž neizpratni par šādu izvēli, jo tas nekādā veidā nesaistās ar LNB popularizēto Gaismas pils tēlu, bet drīzāk atsauc atmiņā kārkluvāciešu laikmetu un švaukstisku izpratni par svešādo (nelatvisko) kā smalko un inteliģento. „Nav saprotams, kāpēc šāds nosaukums izvēlēts un tiešām jābrīnās, vai no aptuveni 700 sabiedrības pārstāvju iesūtītajiem restorāna nosaukumiem, šis bija pats atbilstošākais ēkai, kas ir nacionālās kultūras patvērums,” pauž VVC direktors.

Neiztur kritiku arī šķietamās saiknes meklēšana ar Dītrihu Klīveru, jo, kā visai ātri LNB digitālajos resursos izdevās noskaidrot, viņa uzvārda oriģinālrakstība bijusi Klüwer (J. Rutkis. Rīgas Pārdaugava kā pilsētas daļa. Daba un Zinātne, 1936, Nr. 1). Tātad arī vēsturiskā argumentācija šķiet vairāk nekā brīvi interpretēta.

VVC izsaka cerību, ka nosaukuma izvēle vēl var tikt mainīta, izvēloties latviskas cilmes vārdu, kas saderētu gan ar Gaismas pils tēlu, gan ar Ziedoņa zāli.


09.07.2015. | Par I. Zariņa izplatīto paziņojumu

Partijas „Saskaņa” Saeimas deputāts I. Zariņš plašsaziņas līdzekļos šodien izplatījis paziņojumu, ka viņš vērsies Valsts valodas centrā ar iesniegumu, prasot izvērtēt Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces rīcību 2015. gada 2. jūlija pasākumā. Līdz šim Valsts valodas centrā šāds iesniegums nav saņemts.

Valsts valodas centrs reaģēja uz izskanējušo informāciju un precizēja lietas apstākļus. Pretēji plašsaziņas līdzekļos izskanējušajam, 2. jūlijā Rīgas Latviešu biedrības namā ASV Neatkarības dienas svinības bija slēgts, nevis publisks pasākums. Tādējādi uz šo situāciju nav attiecināmas Valsts valodas likuma normas par publisku pasākumu rīkošanu. To organizēja ASV vēstniecība, un tajā piedalījās vienīgi uzaicinātas personas, tostarp arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Valsts valodas centrs noskaidroja, ka Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece savu uzrunu teica atbilstoši diplomātiskajām tradīcijām, turklāt ievadsveicienu un nobeiguma vārdus izsakot latviešu valodā.

Valsts valodas centrs vēlas atgādināt, ka 2015. gada janvārī tas publiskoja aicinājumu, valsts amatpersonām sniegt intervijas Latvijas plašsaziņas līdzekļiem tikai valsts valodā. Pēc Valsts valodas centra rīcībā esošajām ziņām Ināra Mūrniece šo principu savā darbā konsekventi ievēro.


09.07.2015. | Apzinot efektīvus valodu mācīšanas veidus, VIAA aicina pieteikties konkursā

atziniba_logo-jpg_1695181845

Valsts valodas centram ikdienā bieži nākas saskarties ar sabiedrības interesi par efektīvām un kvalitatīvām valodas apguves iespējām, tādēļ informējam, ka Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) ir izsludinājusi konkursu „Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē”, kura mērķis ir apzināt, novērtēt un popularizēt oriģinālus un efektīvus valodu mācīšanas veidus.

Konkurss tiek organizēts kopš 2002. gada, un tajā ir aicināti pieteikties visi, kas īsteno valodu apguves projektu vai nodrošina saviem darbiniekiem valodu apguves iespējas. Konkursā var piedalīties valsts pārvaldes iestādes, fiziskas personas, neformālās izglītības sniedzēji (bibliotēkas, plašsaziņas līdzekļi) un komersanti. 2015. gada konkursa tematiskās prioritātes ir „Valodas kā sociālās iekļaušanās veicinātājs” un „Valodu apguve un sports”.

Šo atzinības zīmi piešķir par veiksmīgu darbību valodu mācīšanas un apguves jomā neatkarīgi no institūcijas veida un valodas apguvēja vecuma.

Sīkāka informācija par konkursu, tā nolikums un pieteikuma veidlapa ir pieejama VIAA mājaslapā.


30.06.2015 | Ekspertu komisijas 2015. gada 17. jūnija lēmums

LVEK 2015. gada 17. jūnijā lēma par ātrās uzkodas nosaukumu latviešu valodā (protokola Nr. 43):
wrap (roll up) – tītenis.


19.06.2015 | Priecīgus Līgo svētkus!

2015_06_18_ligo


25.05.2015 | Iesaisties Vikipēdijas papildināšanā!

2-03-jpg_1711569424

Latvijas Vikipēdijas maratona tematiskās nedēļas ietvaros no 25. maija līdz 31. maijam Valsts valodas centrs un "Norvik Banka" aicina rakstīt par latviešu grāmatu veidotājiem, autoriem, izdevējiem, tulkotājiem!

Informatīvās kampaņas noslēgumā apbalvosim labāko un kvalitatīvāko rakstu autorus.

Vikipēdijas maratona mērķis ir aktivizēt un paplašināt latviešu valodas lietojumu mācību procesā, izziņā, pētnieciskajā darbā, būtiski palielinot rakstu skaitu, un uz Latvijas simtgadi pārsniedzot 100 tūkstošu rakstu robežu Vikipēdijā latviešu valodā.

Kā ieguldījumu Vikipēdijas rakstu paplašināšanā arī Valsts valodas centrs ir sagatavojis rakstu par iestādi un tās darbību. Skatīt šeit

Maratonu organizē "Norvik Banka", sadarbības partneri: Latvijas Universitāte, "Delfi", "Latvijas Radio 5", Valsts valodas centrs, Draugiem.lv un "Tilde".


06.05.2015 | Sveiciens valsts valodas dienā! 

Ceturto gadu pēc kārtas latviešu valodniecības pamatlicēja Jura Alunāna dzimšanas dienā ar dažādām aktivitātēm Latvijā tiek godā celta valsts valoda. Valsts valodas dienas sauklis šogad ir Alunāna dzejas rindas:

“Nav jāskatās arvien tik grāmatā!
Uz tirgus skan ar daža gudrība”.

Arī Valsts valodas centrs aicina godāt un cienīt valsts valodu un pateicas visiem, kas to novērtē ne tikai šajā dienā, bet katru dienu!
Paldies šo svētku aizsācējiem un organizatoriem: Rakstniecības un mūzikas muzejam, Piebalgas muzeju apvienībai “Orisāre”, Krišjāņa Barona muzejam un Ādolfa Alunāna memoriālajam muzejam.


06.05.2015 | Valsts valodas centrs jau ceturto reizi noteiks latviešu valodas videi draudzīgākos apkalpojošās sfēras uzņēmumus; paplašina pretendentu loku

atzinibas_raksts-jpg_1567305070

Šodien, 2015. gada 6. maijā, Valsts valodas centrs sadarbībā ar uzņēmējus pārstāvošajām organizācijām jau ceturto reizi sāk akciju „Latviešu valodai draudzīga vide”, lai noteiktu apkalpojošās sfēras uzņēmumus, kas vispilnīgāk ievēro Valsts valodas likuma un citu normatīvo aktu prasības attiecībā uz valsts valodas lietojumu.

Akcija notiks līdz 1. septembrim, un šogad paplašināts latviešu valodas videi draudzīgāko pretendentu loks, aicinot piedalīties ne tikai tradicionālos apkalpojošās sfēras uzņēmumus – veikalus, kafejnīcas, restorānus, viesnīcas, aptiekas, frizētavas, bet arī tūrisma, interneta un pasažieru pārvadāšanas uzņēmumus no visas Latvijas. Akcijas svinīgais noslēgums un latviešu valodas videi draudzīgāko uzņēmumu apbalvošana notiks Latvijas valsts proklamēšanas dienas svētku periodā novembrī, piedaloties tieslietu ministram, Valsts valodas centra vadībai un nozaru uzņēmēju organizāciju pārstāvjiem.

“Akcija „Latviešu valodai draudzīga vide” ir viens no pasākumiem, kas palīdz saliedēt Latvijas sabiedrību un kopt latviešu valodu. Kā zināms, Valsts valodas centrs ir iestāde, kas uzrauga Valsts valodas likuma ievērošanu. Vienlaikus vēlamies uzslavēt un izcelt labākos, apliecinot, ka valsts valoda Latvijā tiek turēta godā,” uzsver Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.

Akcijai „Latviešu valodai draudzīga vide” pieteiktos pretendentus izvērtēs Valsts valodas centra ekspertu komisija, balstoties uz valsts valodas vecāko inspektoru sastādītajiem pārbaudes aktiem un pretendentu darbības vērtēšanas anketā ietvertajiem kritērijiem, kas skar valsts valodas lietojumu gan no uzņēmumu darbinieku puses, gan uzņēmuma publiski sniegtajā informācijā.

Ikviens apkalpojošās sfēras uzņēmums akcijai var pieteikt sevi pats, bet potenciālos kandidātus iespējams izvirzīt arī ar uzņēmējus pārstāvošo profesionālo asociāciju un biedrību starpniecību. Pieteikties akcijai iespējams pa tālruni 67334633, 67334269, pa e-pastu valodas.akcija@vvc.gov.lv vai pa pastu: Eksporta ielā 6, Rīgā, LV-1010. Akcijas nolikums pieejams šeit.

Akciju „Latviešu valodai draudzīga vide” Valsts valodas centrs rīko kopā ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, Viesnīcu asociāciju, Aptieku biedrību, Frizieru asociāciju, tūrisma nozares asociācijām, Latvijas Interneta asociāciju un biedrību “Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija”.


31.03.2015 | Par Eiropas Komisijas Tiesību ģenerāldirektorāta īpašās programmas „Krimināltiesības” projekta „Kriminālprocesā iesaistīto tiesu tulku kapacitātes celšana un to aktivitāšu nodrošināšana” rezultātiem

Kopš 2013. gada aprīļa Valsts valodas centrs sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Tiesu administrāciju un Latvijas Tiesnešu mācību centru īstenoja Eiropas Komisijas īpašās programmas „Krimināltiesības” projektu „Kriminālprocesā iesaistīto tiesu tulku kapacitātes celšana un to aktivitāšu nodrošināšana” ar mērķi uzlabot Latvijas tiesu tulku un tulkotāju sniegto pakalpojumu kvalitāti. Projektā paredzēto aktivitāšu kopums ir veicinājis sadarbību starp kriminālprocesa dalībniekiem, kā arī tiesu tulku profesionālās kvalifikācijas izaugsmi.


11.03.2015 | Piedalies Latvijas Vikipēdijas maratonā!

Šodien, 11. martā, atklāts Latvijas Vikipēdijas maratons, kurā Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti sešu mēnešu garumā iesaistīties un būt aktīviem Latvijas Vikipēdijas papildinātājiem.

Maratona mērķis ir aktivizēt un paplašināt latviešu valodas lietojumu mācību procesā, izziņā, pētnieciskajā darbā, būtiski palielinot rakstu skaitu Latvijas Vikipēdijā. Šobrīd rakstu skaits Latviešu Vikipēdijā ir aptuveni 59 tūkstoši, kas ir krietni mazāks nekā mūsu kaimiņiem Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Plānots kopīgiem spēkiem līdz Latvijas simtgadei pārsniegt 100 tūkstošu rakstu robežu Vikipēdijā latviešu valodā.

Latvijas Vikipēdijas maratons ir „Norvik Bankas” iniciatīva sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Valsts valodas centru, Latvijas Vikipēdijas redaktoriem un „Latvijas Radio 5”.

marat-jpg_1170755092


27.02.2015 | Nevis rās vai kauninās, bet palīdzēs

„Iecerēts, ka Valsts valodas centra inspektoriem drīz būs brīvprātīgie palīgi, kuri savos pagastos vai pilsētās sabiedriskā kārtā rūpēsies par valodas pareizību.”

Lasiet laikraksta „Latvijas Avīze” 2015. gada 27. februāra numurā


17.02.2015 | Pērnā gada pārbaužu rezultāti valsts valodas lietošanas jomā

Apkopoti dati par Valsts valodas likuma prasību ievērošanu 2014. gadā. Valsts valodas centra Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas un Valodas kontroles reģionālās nodaļas amatpersonas veikušas 5100 valsts valodas lietojuma pārbaudes.

Kopumā ir saņemti 980 personu iesniegumi par iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem.

Pērn par administratīvajiem pārkāpumiem tika uzsāktas 2231 lietvedība, administratīvi sodītas 769 personas. Joprojām valstī raksturīgākie pārkāpumu veidi ir valsts valodas nelietošana profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā (visbiežāk – apkalpojošās sfēras uzņēmumos) un preču realizēšana, nenodrošinot to marķējuma vai lietošanas instrukciju tulkojumu valsts valodā.


11.02.2015 | „Ēnu diena”

2015. gada 11. februārī Valsts valodas centrā norisinājās „ēnu diena”. Skolēniem bija iespēja izzināt savas nākotnes profesijas pienākums un specifiku, tiekoties ar Valsts valodas centra Valodas kontroles Rīgas reģionālās nodaļas un Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītājiem un juriskonsultiem.


02.02.2015 | Neesmu lasījis, bet jūs slikti darījāt!

„VVC aicinājums runāt valsts valodā adresēts ne tik daudz krieviem, cik pašiem latviešiem”

Par Valsts valodas centra izplatīto aicinājumu lietot valsts valodu savās darba vietās, kas izraisījis nepamatotus Krievijas propagandas uzbrukumus, sīkāk laikrakstā „Latvijas Avīze” Daces Kokarevičas sarunā ar Valsts valodas centra direktoru Māri Baltiņu, Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāju Sarmīti Pāvulēnu un Valodas kontroles Rīgas reģiona nodaļas vadītāju Viesturu Razumovski.

Lasiet laikraksta 2015. gada 2. februāra numurā.