Sekmējot latviešu valodas kultūrvides sakārtošanu Valsts valodas centrs (VVC) palielina konsultāciju apjomu iedzīvotājiem un organizācijām latviešu valodas vēsturiskā paveida – latgaliešu rakstu valodas praktiskās lietošanas jautājumos. Saskaņā ar valsts valodas politikas pamatnostādnēm Latvijas Republikas Tieslietu ministrija ir radusi iespēju izveidot atsevišķu konsultanta amatu ar specializāciju latgaliešu rakstu valodā. Darbu VVC uzsāk lingvists Armands Kociņš-Kūceņš, kura pamatuzdevums ir rūpēties par latgaliski publiskojamo tekstu atbilstību rakstības noteikumiem un valodas tradīcijām. Tā kā A. Kociņš-Kūceņš ir eksperts gan latgalistikā un baltu valodniecībā kopumā, gan arī somugru lingvistikā, viņš ir gatavs aktīvi veicināt latgaliski un lībiski radīto tekstu kvalitatīvu funkcionēšanu sabiedrībā.
Savu amata vīziju skaidro Armands Kociņš-Kūceņš: “Satversmē ir uzsvērta latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas nozīme saskaņā ar mūsu valsts identitāti un pastāvēšanas jēgu. Salīdzinājumā ar Atmodas laika situāciju, kad mūsu valoda vēl tikai atguva savu statusu, šobrīd esam sasnieguši tādu sabiedrības integrācijas pakāpi, ka latviešu valoda valstī funkcionē kā galvenais saziņas līdzeklis visu jomu lietvedībā, apkalpojošajā sfērā, izglītībā un starpetniskajos ikdienas kontaktos. Pateicoties efektīvi īstenotai valsts valodas politikai, VVC darbībai un sabiedrības atbalstam, risks, ka latviešu valoda varētu tikt izspiesta no kādas svarīgas lietošanas sfēras, 30 gadu laikā ir ievērojami samazinājies. Tādēļ jāpiekrīt Tieslietu ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas ekspertu jaunākajiem atzinumiem, ka pašlaik nepieciešams koncentrēties ne tikai uz valsts valodas aizsardzību, bet vairāk – uz tās attīstību. To var veicināt, arī palielinot sabiedrības interesi par tādām valsts valodas sakņu rezervēm kā latgaliešu rakstu valoda, izloksnes un lībiešu valoda.”
Armands Kociņš-Kūceņš vairāk nekā 20 gadu aktīvi darbojas baltu un somugru valodniecībā, ir strādājis Daugavpils Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, Latgales Pētniecības institūtā, piedalījies latgalistikas konferencēs, latgaliešu rakstības noteikumu apstiprināšanas semināros, latgaliešu skolotāju kursos, kā arī lingvistiskajās ekspedīcijās visos Latgales novados un latgaliešu diasporā. VVC lingvists guvis pieredzi 14 dažādu latgalistikas projektu īstenošanā un jau līdz šim ir konsultējis latgaliešu rakstu valodas lietotājus gramatikas, leksikas, stilistikas un terminoloģijas jautājumos.
Latgaliešu rakstu valodas kā valsts valodas paveida attīstības juridiskais ietvars tika radīts jau 1999. gadā, ierakstot attiecīgas garantijas Valsts valodas likuma 3. pantā. Kopš 2003. gada VVC darbojas ekspertu komisija, kas risina latgaliešu rakstu valodas jautājumus.
Sabiedrībai ir noturīga interese par latgaliešu rakstības lietošanu tīmekļa vidē, presē, grāmatās, pasākumu afišās, plakātos, ceļa rādītājos, uzrakstos, tūrisma izdevumos, produktu etiķetēs utt. Vienlaikus ir pastāvīgs pieprasījums pēc ieteikumiem, kā tekstu latgaliski uzrakstīt pareizi, tomēr līdz šim skaidrojumi sniegti ierobežotā apjomā un nesistemātiski. Ieviešot jauno lingvista amatu, VVC varēs nodrošināt regulāru un specializētu atbalstu valodas lietotājiem pēc “latgaliešu rakstu valodas vienotā konsultāciju punkta” principa.”
Papildu informācija:
VVC sniedz konsultācijas privātpersonām, uzņēmumiem, valsts un starptautiskajām institūcijām, pašvaldībām, biedrībām un citiem interesentiem. Uzziņas par latgaliski rakstītu tekstu pareizību, kā arī nosaukumu, vietvārdu un personvārdu lietošanu atbilstoši Latgaliešu rakstības noteikumiem, VVC Latgaliešu rakstu valodas apakškomisijas lēmumiem, valodnieku ieteikumiem un latgaliešu rakstu valodas tradīcijām var saņemt, zvanot konsultantam pa tālruni 67334627 vai nosūtot pieprasījumu uz e-pasta adresi pasts@vvc.gov.lv vai pa pastu uz adresi Eksporta ielā 6, Rīgā, LV-1010.
Kontaktpersona: Armands Kociņš-Kūceņš
Valsts valodas centra Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departaments
E-pasts: pasts@vvc.gov.lv