Gads
1992
Tips
Valodas politika

CIENĪJAMIE LASĪTĀJI!

Latvijas Republikas Valodu likums, kurš stājās spēkā ar 1992. gada 5. maiju, neapšaubāmi palielina ikviena mūsu valsts iedzīvotāja brīvību un vienlaikus arī atbildību. Valodu likuma īstenošana galu galā būs atkarīga ne tikai no tā, cik sekmīgi cittautieši nokārtos valsts valodas prasmes pārbaudi, bet arī — varbūt vēl vairāk — no pašu latviešu cieņpilnas attieksmes pret savu valodu.

Būsim godīgi pret sevi un atzīsimies, ka ne jau tikai cittautiešu dēļ latviešu valoda šodien ir dzirdama mazāk kā gribētos. Daudzviet cita valoda skan tur, kur paši latvieši joprojām nerunā latviski — tā taču ir bijis vieglāk un mierīgāk. Nebija jādomā par savas dzimtās valodas pareizību un pilnskanību, nebija jāmeklē un savā runā jālieto profesionālajai darbībai nepieciešamie termini, kas šajos gados tomēr ir izstrādāti daudzām tautsaimniecības nozarēm. Bet tieši šajā jomā, kā arī lietvedībā vispār izveidojies viskritiskākais stāvoklis. Un vai šāda padevību un pretimnākšana bieži nav bijusi lāča pakalpojums cittautiešiem?

Tagad valodas izvēles brīvību latviešiem garantē likums. Orientācija uz likumiem ir būtiska demokrātijas iezīme. Taču ir svarīgi, kā valodas izvēles tiesības tiks izmantotas. Vai Valodu likums un Valsts valodas prasmes atestācijas nolikums mums ļauj prasīt no cittautiešiem vairāk nekā drīkstam? Protams, arī cittautiešiem tiek uzlikti jauni pienākumi, taču likumā noteiktajā apjomā tie ir izpildāmi.

Šo informatīvo biļetenu ir sagatavojis Valsts valodas centrs sadarbībā ar Latvijas Pedagogu biedrību. Tas ir adresēts pašvaldībām, valsts valodas atestācijas komisijām, latviešu valodas skolotājiem, kam Valodu likuma izpildes nodrošināšanā būs īpaša loma, un citām ieinteresētajām personām. Bez jau minētajiem oficiālajiem dokumentiem jūs varēsiet izlasīt intervijas ar cilvēkiem, kas ir uzņēmušies atbildību par valodu politiku valstī. Domājams, lasītājiem noderēs arī terminoloģisko un leksikogrāfisko izdevumu saraksts. Jūsu jautājumus, vērojumus un pārdomas par Valodu likuma izpildi un valsts valodas prasmes atestācijas norisi, kā arī priekšlikumus lūdzam adresēt Valsts valodas centram (+371 27226170, Rīgā, Brīvības bulvārī 36, Ministru Padomē, tālr. +371 27284487, +371 27224208), kā arī Galvenajai valsts valodas atestācijas komisijai (+371 27226098, Rīgā, Vaļņu ielā 2, tālr. +371 27228573).


Redkolēģijas vārdā
Valdis Čeičs